کد خبر: ۴۵۳۱
۹:۱۸ - ۱۳۹۵/۳/۱

موزه اسناد تاریخی گیلان در رودبار افتتاح شد
به مناسبت گرامیداشت هفته میراث فرهنگی

موزه اسناد تاریخی گیلان در رودبار افتتاح شد

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گیلان در جریان افتتاح موزه اسناد با تبریک فرارسیدن هفته میراث فرهنگی، اظهار کرد: در هفته میراث فرهنگی چهار موزه در گیلان افتتاح می‌شود که امروز نخستین موزه اسناد در رودبار به بهره‌برداری رسیده است

به گزارش پایگاه خبری مارلیک نیوز به نقل از فارس، موزه اسناد به مناسبت فرا رسیدن هفته میراث فرهنگی با حضور مدیران استانی و کشوری در این شهرستان افتتاح شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گیلان در جریان افتتاح موزه اسناد با تبریک فرارسیدن هفته میراث فرهنگی، اظهار کرد: در هفته میراث فرهنگی چهار موزه در گیلان افتتاح می‌شود که امروز نخستین موزه اسناد در رودبار به بهره‌برداری رسیده است.

رضا علیزاده موزه اسناد تاریخی رودبار را شامل دست‌نوشته‌های علما و بزرگان دینی گیلان، نفیس‌ترین نسخ خطی قرآنی، اسناد و… عنوان کرد.

وی با بیان اینکه در  موزه اسناد تاریخی رودبار ارزشمندترین اسناد تاریخ گیلان نگه‌داری می‌شود، تصریح کرد: راه‌اندازی موزه اسناد جزو برنامه‌های مهم میراث فرهنگی استان بوده که امروز تحقق یافته است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گیلان ایجاد موزه با توجه به پیشینه تاریخی این استان را امری مهم خواند و گفت: موزه‌ می‌تواند داشته‌های فرهنگی کهن سرزمین ما را به نمایش بگذارد و تصویرساز خوبی از جریانات تاریخی باشند.

 وی حفاظت و پژوهش از یافته های تاریخی و باستان‌شناسی گیلان را از اهداف راه‌اندازی موزه اسناد تاریخی این استان برشمرد و یادآور شد: به‌زودی موزه حکیم نظامی آستارا نیز افتتاح می‌شود.

علیزاده از افتتاح دو باب خانه ساحلی در جلگه شرق و غرب موزه میراث روستایی گیلان خبر داد و گفت: این دو خانه ساحلی امروز در موزه میراث روستایی گیلان به بهره‌برداری می‌رسند.

وی افتتاح موزه مذهبی در آستانه‌اشرفیه را چهارمین موزه قابل افتتاح در هفته میراث فرهنگی عنوان کرد و متذکر شد: در هفته میراث فرهنگی رژه موتوری کارکنان یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی به مقصد آرامگاه میرزا کوچک برگزار می‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گیلان با اشاره به اینکه نمایشگاه عکس با موضوع میراث فرهنگی در «هتل ایران» رشت گشایش یافته است، خاطرنشان کرد: برپایی نمایشگاه سکه‌های مرحوم «خواجه‌نوری» از جمله برنامه‌های هفته میراث فرهنگی در گیلان است.

وی برگزاری جشنواره پنیر در ماسوله را از دیگر برنامه‌ها ذکر کرد و گفت: برگزاری مراسم بازخوانی محوطه تاریخی کهنه‌ماسوله از دیگر برنامه‌های هفته میراث فرهنگی در گیلان است.

علیزاده هفته میراث فرهنگی را فرصتی برای رونمایی از اقدام‌های صورت گرفته در حوزه میراث فرهنگی استان عنوان کرد.

 ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید