کد خبر: ۵۶۲۰
۲۲:۲۹ - ۱۳۹۵/۳/۲۳

جاذبه های شهرستان رودبار

جاذبه های شهرستان رودبار

شهرستان رودبار در فاصله ۲۶۴ کیلومتری از تهران وبا جمعیت۱۳۰ هزار نفری، به وسعت ۲۵۷۴ کیلومتر مربع، یکی از شهرهای جنوبی استان گیلان می باشد،که به دلیل داشتن مرغوبترین زیتون در ایران از شهرت جهانی برخوردار می باشد

به گزارش پایگاه خبری مارلیک نیوز به نقل از وب سایت نون و آب، شهرستان رودبار در فاصله ۲۶۴ کیلومتری از تهران وبا جمعیت۱۳۰ هزار نفری، به وسعت ۲۵۷۴ کیلومتر مربع، یکی از شهرهای جنوبی استان گیلان می باشد،که به دلیل داشتن مرغوبترین زیتون در ایران از شهرت جهانی برخوردار می باشد. 

 

 این شهر به دلیل داشتن درختان همیشه سبز زیتون و کاج،آب و هوای معتدل کوهستانی و مدیترانه ای،چشمه های آب معدنی و آبگرم،مناطق ییلاقی و خوش آب و هوا،مکانهای تاریخی و پیشینه ۷۰۰۰ ساله و دیرینه فرهنگی کهن به یک پتانسیل گردشگری مهم تبدیل شده است. نام رودباراز گذشته تا کنون به نامهای مختلفی از جمله: « خشکه رودبار »، « رودبار محمد زمان خانی »، «رودبار زیتون »، « پیلده رودبار»، مشهور بوده که به دلیل جریان داشتن رودخانه سفید رود از این شهر،نام رودبار شناخته شده ترین آن می‌باشد. 

 

 جغرافیای مکانی:  

شهرستان رودبار از ۷ شهر ۴ بخش ۱۰ دهستان و ۲۱۰ آبادی تشکیل شده است  

بخش مرکزی:رودبار،منجیل،لوشان،رستم آبادشمالی و جنوبی،کلشتر 

 بخش رحمت آباد و بلوکات:رحمت آباد،توتکابن،دشت ویل  

بخش عمارلو:عمارلو،جیرینده،کلیشم  

بخش خورگام:خورگام،بره سر،درفک.    

آثار تاریخی   

 -محوطه باستانی و تاریخی تپه مارلیک در کرانه شرقی رود سفید رود واقع در روستای نصفی:  

 

جام مارلیک بی شک یکی از بی نظیرترین اشیاء بدست آمده از تمدن کهن این مرز و بوم است که در سال۱۳۵۴ شمسی توسط دکتر عزت الله نگهبان و تیم همراه در کاوشهای تپه مارلیک و چراغعلی تپه کشف گردید.  

 

ارتفاع آن هجده سانتی‌متر و وزن آن سیصد و شانزده گرم است. سازنده جام جنس آن را از طلای ناب خالص ۲۴ عیار انتخاب کرده تا نرم‌ بوده و بتواند سر حیوانات را در حدود دو سانتی‌متر از سطح جام با کوبیدن و چکش زدن بالا بیاورد.  

 

نقش جام در وسط عبارت از درخت زندگی است که به صورت کاملاً تزئینی ساخته شده است و در دو سوی درخت دو گاو بالدار دیده می‌شود که در حال بالا رفتن از درخت می‌باشند. همین نقش عیناً در طرف دیگر جام تکرار شده است. نمایش بدن حیوان به حالت نیمرخ و سر آن از روبرو که از خصوصیات هنر اصیل ایرانی است هویت جام و هنرمند سازنده آن را به خوبی نشان می‌دهد. دکتر نگهبان می‌نویسد: «سوابق و سنن هنری بشر که بر اثر این روابط بدین ناحیه وارد شده است در اینجا به مرحله بلوغ رسیده است و حد نصاب و تکامل و پیشرفت در ساخته‌های هنری این قوم بخوبی دیده میشود.

 

 

 اهمیت آن علاوه بر قدمت و تاریخ بسیار طولانی در مهارت وهنری است که در زمان خود از بالندگی زیادی برخوردار بوده است مارلیک در همین شکل خود نیز یک موزه باز ملی و تاریخی کشور است و سند پرافتخاری از مردمان گیلان زمین و تمدن تاریخی آنان به شمار می‌رود.

 -غار تاریخی و دره دربند در روستای رشی:  

 

دره دربند بخش رحمت آباد مابین روستاهای گنبک و رشی قرار دارد که در قسمتهایی ازاین دره بقایای مجاریها و سکونتگاههایی به چشم می خورد که نشان از سکونت انسان در قرنهای دور و دراز در این منطقه دارد این دره صعب العبور دارای زیباییهای منحصر بفردی است که وجود چشمه های متنوع و درختان و درختچه های جذاب عظمت اش را دوچندان نموده است. در سالهای گذشته با همکاری باستانشناسان ایرانی و کره ای بقایای دست ساخته های بشر از استخوان حیوانات مربوط به دویست بیست هزار سال قبل دراین دره کشف شد که نشان قدمت خارق العاده این منطقه دارد.  

-تپه های باستانی در عمارلو(تپه گلشنی،پنج تپه،گردکول)  

-تپه جلالیه در روستای کلورز در مسیر رستم آباد به سلانسر و در کیلومتر اول قرار دارد . این تپه ۳/۱ کیلومتر با پارک شادی فاصله دارد. پای تپه کلورز (جلالیه) گچ پر می باشد مربوط به دوره پارینه سنگی می باشد. دور تپه جلالیه آثار ۱۵۰۰ سال پیش پیدا شده ، این تپه از سال ۱۳۵۴ تا ۵۶ توسط ایرانیان حفاری و هم اکنون توسط ژاپنی ها حفاری می شود. در بالای تپه در ارتفاع ۲۷۰ متری در حال حفاری می باشند و در این حفاری به ساختمانی با معماری جالب دست یافته اند که بنا به حدس متخصصان قدمت ساختمان به ۲۵۰۰ سال پیش می رسد، به گفته کارشناسان ، در گیلان بنای دارای معماری وجود نداشته است ولی این بنا دارای معماری می باشد. همچنین این بنا ممکن است چندین طبقه باشد که فعلاً طبقه بالایی آن مشخص شده است در روستای کلورز می رسیم ، در مسیر درختان گردو به وفور یافت می شود، در تپه های اطراف هدهد زندگی می کند در پای تپه های پوشیده از درختان ممرزف گورستان های اسلامی قرار دارد که بعضی از آنها به دلیل راه سازی باز شده و استخوان های پوسیده اجساد دیده می شود. 

-پل خشتی ،تاریخی لوشان   

پل خشتی لوشان مربوط به دوره قاجاراست و در شهر لوشان واقع شده و این اثر در تاریخ ۳۰ خرداد ۱۳۷۷ با شمارهٔ ثبت۲۰۳۴به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. 

 

 این پل در شهرستان لوشان، جنوبی ترین شهر استان گیلان و در مسیر رشت – قزوین در فاصله ۹۳ کیلومتری مرکز استان، واقع است. پل خشتی لوشان روی رودخانه شاهرود (یکی از شاخه‌های سفید رود) ساخته شده‌است. رابینو درباره این پل می‌نویسد: «پل لوشان بنایی زیبا از آجر است که مرکب از یک طاق کوچک و دو طاق بزرگ است و تاریخ بنایش به دوران خسروخان می‌رسد. روس‌ها شیب این پل را که تند بود ملایم نمودند». پل لوشان دارای چهار دهانه به ابعاد مختلف و نیز موج برگردان‌هایی در قسمت پایه‌ها است. کوره پوش‌هایی در میان پایه‌ها از سنگینی پل، می‌کاهد و در مواقع افزایش سطح آب، گذر رود را تسهیل می‌کند. طول کلی این پل ۱۰۰ متر و عرض آن هفت متر است. در دو طرف مسیر عبور عابر، جان پناه وجود دارد و کف پل با قلوه سنگ‌فرش شده‌است. پل لوشان پس از زلزله سال ۱۳۶۹ توسط اداره کل میراث فرهنگی گیلان مرمت اساسی شد.  

 

پل لوشان، در قرن نوزدهم، توسط مهندس لوشانسکی روسی که به دستور دولت ایران به راه‌سازی مشغول بود ساخته شد.    

-پل خشتی تاریخی رودخانه سیاه رود  

 

پل خشتی سیاهرود از بناهای تاریخی این منطقه می باشد و ساخته شده از خشت وساروج میباشد.منطقه گردشگری سیاهرود از توابع شهرستان رودبار زیتون بوده و یکی از مناطق پر جاذبه این منطقه می باشد. پل از مصالح آجر و ملاط ساروج ساخته شده است سبک پل بی شباهت به بناهای تاریخی دوره قاجار نیست.در منابع مختلف ساخت بنا را به دوره قاجار نسبت داده اند.این پل ۲۰متر طود و ۵/۷ متر عرض دارد.این اثر تاریخی متاسفانه در اثر کم توجهی و رشد درختچه ها در پایه های بنا و بدنه و ترک های سطح آن وضعیت مناسبی ندارد.سیاهرود پشته در فاصله ۱۹ کیلومتری مرکز شهرستان ودر فاصله35 کیلومتری از مرکز استان قرار داردوجود پتانسیل بالا وفاصله کم آن با اتوبان رشت- قزوین این روستا را در زمره مناطق نمونه گردشگری قرار داده است. 

-دختر قلعه واقع در روستای دشتکان:  

 

قزقلعه رودبار که قز در ترکی به معنی دختر بوده وقز قلعه به معنی قلعه دختر می باشد یکی از بناهای به جا مانده از دوره سلسله ساسانیان است که در ادبیات شفاهی شهرستان رودبار اهمیت خاصی دارد و نمادی از عشق به فرزند و اهمیت بنیان محکم خانواده محسوب می شود ؛ میگویند یک ارباب برای حفظ جان دخترخوددر مقابل پیش گویی یک پیشگو مبنی بر اینکه دختر این ارباب توسط ماری کشته میشود و این ارباب دوستار فرزند با ایجاد این قلعه در محاصره آب سعی داشته جلوی این پیشگویی را بگیرد که البته موفق نبوده است. این قلعه داخل رودخانه سفیدرود قرار گرفته است و با قدمت صدها سال توانسته است استقامت خود را به رخ رودخانه سفید رود بکشد و البته این روخانه همسایه خود را به رسمیت شناخته است.این قلعه در روستای دشتکان روبروی لویه و در فاصله تقریبا ۳ کیلومتری رودبار قرار گرفته است.

-کاروانسرای شاه عباسی 

 

 متعلق به دوران صفوی(امام زاده هاشم) کاروانسرای لات رشت که نزد اهالی محل به کاروانسرای شاه عباسی نیز شهرت دارد، در ۳۵ کیلومتری جنوب شهرستان رشت و در ۴ کیلومتری امامزاده هاشم، بر سر جاده رشت به قزوین واقع شده‌است.  

 

به نظر می‌رسد این بنا به دستور منوچهر خان معتمدالدوله به سال ۱۲۴۶ ﮬ.ق بنا شده‌است.این کاروانسرا حیاط مربع شکل دارد و هر ضلع آن با مساحتی معادل ۲۷ متر دارای ۷ صفه و اطاق است. در کنج‌های اضلاع شمالی و جنوبی، صفه مانندی ساخته شده که راه به مال بند زمستانی دارد.ورودی کاروانسرا از ضلع شرقی بوده و کاروانسرا تماماً با آجر و ملاط ساروج ساخته شده‌است.  

 

کاروانسرای لات به شماره ۱۵۶۶ و در سال ۱۳۵۶ به ثبت فهرست ملی رسیده آماده می شود تا میزبان گردشگران باشد. 

 روستاهای تاریخی و توریستی  

روستای تاریخی نصفی(تپه مارلیک-آلش دشت) 

 " " انبوه(جشنواره انار)  

" " هرزویل(سرو کهنسال)  

" " کلشتر(سرچشمه)  

" " شیرکوه 

 " " رَشی  

" " کلورز  

" " جوبن  

" " کوشک  

" " گِلِورز  

کشاورزی و دام داری   

رودبار به دلیل داشتن آب و هوای معتدل و اقلیم خاص از خاک حاصل‌خیز و آب کافی برای کشاورزی برخوردار، می‌باشد. آب کشاورزی بیشتر شالیزارهای استان گیلان از فومنات ،صومعه سرا،رشت،لاهیجان و آستانه اشرفیه از طریق سد منجیل،و رودهای فرعی و چشمه ها تامین می شود.از جمله فرآورده های کشاورزی این شهر عبارتند از: زیتون، گندم، برنج، جو، ‌گردو، سیب،انار، فندق و دانه روغنی کُلزا می باشد.  

 

دامداری و پرورش طیور نیز در کنار کشاورزی، ولی در ابعاد ضعیف تر از کشاورزی و باغ‌داری، انجام می‌پذیرد. 

 صنایع و معادن  

شهرستان رودبار با داشتن معادن ومنابع زیر زمینی و روی زمینی بسیار غنی در حال بهره برداری ویا شناخته شده از جمله سنگهای زینتی-مصالح ساختمانی و.. در مناطق مختلف شهرستان موقعیت وجایگاه بسیار ویژه ای را در سطح استان گیلان به خود اختصاص داده است. بطوریکه در حال حاضر با در اختیار داشتن بیش از ۷۰ درصد از معادن استان مقام اول را در این بخش داراست.ضمن آنکه 80درصد مصالح مورد نیاز پروژه ها وطرحهای استان از معادن شهرستان رودبار تامین می گردد. علی ایحال از لحاظ تعداد وبه تفکیک معادن کوهی (اعم از زیر زمینی وروی زمینی) و شن وماسه رودخانه ای در مورد معادن کوهی در حال حاضر حدود ۴۲ معدن ، در نقاط مختلف شهرستان ، فعال ودر حال بهره برداری می باشند.

 - سد منجیل   

سد منجیل یکی از ۲۰ سد بزرگ جهان است که با پیش بینی ۱۱۰ سال عمر توسط یک شرکت فرانسوی(ساسرSaser) به‌منظور مهار آبهای سطحی و زیرزمینی برای مصارف کشاورزی در استان گیلان و شهرستان رودبار و همچنین تولید برق برای استفاده مراکز صنعتی و مسکونی، بر روی رودخانه سفیدرود در آذرماه ۱۳۳۳ هجری شمسی شروع و در بهمن‌ماه ۱۳۳۹ طی ۷۴ ماه، کار ساختمانی پایان یافت. و همچنین شعبات دیگری وارد این شعبه می‌گردند وارد تنگه منجیل می‌شود. این رودخانه از تلاقی دو رود قزل‌اوزن و شاهرود تشکیل می شود و از این به بعد سفیدرود نامیده می‌شود..

 

 این سد ظرفیت ذخیره ۱ میلیارد و ۷۶۰ میلیون متر مکعب آب را دارد که با رسوب‌گرفتگی ۵۶۰ میلیون متر مکعب آن، در حال حاضر یک میلیارد و دویست میلیون مترمکعب آب ذخیره می کند.   

  

 

 

ارتفاع سد از کف رودخانه در حالت طبیعی ۹۲ متر و از پی سد ۱۰۶ متر است. فاصله محور دوپایه از یکدیگر ۱۴ متر و ضخامت هر پایه ۵ متر می‌باشد.. تعداد توربین‌های سد ۵ عدد بوده و قدرت اسمی نیروگاه ۵/۸۷ مگاوات می‌باشد. این سد با وسعت خارق العاده خود که از سمت غرب به گیلوان طارم علیاء–ازشمال به کوههای علی آباد و از جنوب به طارم سفلی قزوین و از غرب به شهر منجیل گیلان امتداد دارد می توان گفت بسیاری از محصولات گیلان مثل برنج وتوتون و زیتون مدیون آب تابستانی این سد است.

این سد دارای ماهیان زیبای زردپَر،سیاکولی،قزل رودخانه ایی،فتوفات، سفید،کپور،کفال،گربه ماهی و ....است. 

 - سد سیاهرود(تاریک) 

 سد سیاهرود(تونل آب بر فومن) در بستر رودخانه سفید رود و در دهه ۱۳۴۰ ساخته شده است و این سد دارای ۱۵خروجی آب است که در صورت بسته شدن این دریچه ها(غالب اوقات سال ) این سد میتواند آب پر برکت سفید رود را در بین نواحی مرکزی و شرقی گیلان تقسیم کند و و از طریق رودخانه رشته رود را برای کشاورزی در شهرستانهای فومن و شفت پرآب سازد و البته دریاچه ای کوچک بمساحت ۶۰– ۵۰ هکتار در پشت سد ذخیره میشود که بدلیل وجود درختچه های زیبا در حاشیه سد و منظره های بی نظیر دره سفید رود اهمیت فوق العاده ای دارد.  

-احداث سد دیورش  

-احداث سد شربیجار 

 - نیروگاههای بادی منجیل و خیاب  

- شهرک صنعتی لوشان(۱۲۰ واحد صنعتی)  

-شهرک صنعتی خرشک(۲۰واحدصنعتی)  

- کارخانه روغنگشی گنجه 

 - معدن زغال سنگ سنگرود  

- کارخانه آب معدنی داماش 

 - صنایع غذایی و بسته بندی متعدد محصولات زیتون 

 اماکن مذهبی 

 

 امام زاده هاشم در ۳۰کیلومتری رشت   

- امامزاده محمد حنفیه(ازفرزندان امام علی(ع))در روستای بیورزینبعد از لوشان.  

 امام زاده حسین در روستای آغوزبن -کندسرا  

امام زاده شاه شهیدان (محل دفن دو تن از فرزندان شهید عبداله بن زیدبن علی بن الحسین(ع)از فرزندان امام زین العابدین)، 

 - امامزاده صالح خاصکول واقع در روستای سرسبز و دیدنی پره 

 - امامزاده اسماعیل،قاسم،محمود با درختان زربین قدیمی وقطور در روستای ویایه. 

 - امامزاده ابراهیم، واقع در«کیاباد».   

- امامزادگان سه فرزندان امام موسی کاظم (ع)ابوالحسن، ابوالمحسن و ابوالفضل، واقع در روستای فیلده ، . 

 - امامزادگان حمزه و یوسف، واقع در روستای شیرکده.  

- سیّد طاهر، واقع در «شمام»رستم آباد.  

- سید طاهر و سید طیّب، واقع در روستای پاکده، .  

- امامزاده عسکربن حسین بن موسیالکاظم، واقع در «جیرنده».  

- امامزاده سیداشرف الدین ابن موسی کاظم واقع درروستای چمل قدیم ناحیه خورگام  

- امامزاده روح الله واقع درروستای نوده خورگام. 

 - امامزاده احمد و محمد در روستای ناوه بخش عمارلو  

- امامزاده طاهر خرمکوه در روستای خرمکوه بخش عمارلو. 

 امامزاده حمزه لوشان (ع) در شمال لوشان روبروی کارخانه سیمان می‌باشد  

- شاهزاده عسگر بی بی زَنِ خاتون امامزاده محمد در شهر جیرنده بخش عمارلو  

- امازاده محتشم در روستای اسطخ جان از جاذبه های مذهبی توریستی این روستا می باشد. 

 مناطق ییلاقی، کوهستانی و توریستی  

مناطق کوهستانی شهرستان رودبار، از زیبا‌ترین مناطق استان گیلان و شاید کشور می‌باشد.  

 -بخش‌های رحمت‌آباد و بلوکات با چشم انداز زیبا در سینه‌کش کوه درفک.   

-کوه درفک به عنوان بام استان گیلان می‌باشد.به دلیل شکل خاص کوه و داشتن طول ۲ کیلومتری تاج قله (جایگاه عقاب شکاری)و (شیر خفته گیلان )مشهور می باشد.   

این قله زیبا در بخش انتهای غربی رشته کوه البرز غربی که مشرف به دره سفید  روداست و بلندی و قامت سربه فلک کشیده آن به بازدیدکنندگان این امکان را میدهد که تمامی نقاط و شهرهای گیلان را از فراز مه به تماشا بنشیندو جلوه های ویژه وخاص بخش اعظم استان گیلان را نظاره گرباشد در دهانه قله در فک یخچال طبیعی مربوط به دوران سوم زمین شناسی وجودداردکه درتمام طول سال پوشیده از یخ است در تمام لحظات صعود به قله این احساس همراه گردشگران است که مسیر پرجاذبه راه هم جزئی از سفر است. ارتفاع این قله از سطح دریا ۲۷۶۳ متر است.بسیاری از دامداران بخشهای رحمت اباد و خوگام در مناطق پیرامون قله با دامداری و معاش زندگی را می گذرانند واز جاذبه های دیگرمنطقه زندگی ساده روستائیان و دامدارانی است که تابستانها میهمان ارتفاعاتند.

 

 

-ییلاقات و مراتع سرسبز قله آسمان سرا و سردگاه با چشم انداز منحصر به فرد. 

 -ارتفاعات و ییلاقات روستای فیلیده و دارستان. 

 -منطقه دیدنی آلش دشت در روستای تاریخی نصفی.  

-منطقه ییلاقی خیاب.  

-منطقه تفریحی،زیارتی کندسرا و آرامگاه اولین شهید انقلاب(شهیدسیدیونس حسینی آغوزبنی).   

-منطقه ییلاقی و خوش آب و هوای سلان سر.  

در مسیر حرکت از تهران بسمت گیلان در کناره شهر رستم آباد در سمت چپ جاده بعدازطی مسیر۱۵ کیلومتری به طبیعتی میرسیم که زیبایی و عظمت و چشم انداز منحصر بفرد و بکرش هر بیننده ای را افسون و مجذوب زیبایی خود مینماید این طبیعت منحصر بفرد به نام ییلاق سلانسر مشهور است که در ارتفاع ۱۲۵۰ متری از سطح زمین قرار دارد در دامنه این ییلاق درختان تنومند و بزرگ و در بلندای آن علفزارهای زیبایی وجود دارد. این ییلاق بسمت ضلع غربی مشرف به دره سفید رود تداوم یافته و وجود هوای بسیار آزاد و باد ملایم برخاسته از دل جلگه گیلان گرد و غبار افسردگی و خستگی را از رخسار هر مسافری می رباید. تابستانهای بسیار خنک و ارتفاع بلند و طبیعت همیشه مه گرفته از زیباییهای دیگر این ییلاق است.  

-منطقه ییلاقی و تفریحی دره دشت. 

 -روستای داماش  

 هر ساله در فصل رویش نادرترین گل دنیا(سوسن چلچراغ)پذیرای مهمانان متعددی از اقصا نقاط ایران و جهان می باشد.   

گل ناب ومنحصربه فرد سوسن چلچلراغ فقط دردومنطقه ازجهان امکان رویش دارد،منطقه لنکران کشور آذربایجان- روستای داماش شهرستان رودباردراستان گیلان ودر واقع این گل گنجینه ای گرانبهااززیبایی ، لطافت وتواضع که درطبیعت خاص داماش افتخار همزیستی بااین منطقه راداردکه از مناظروچشم اندازهای طبیعی،مراتع سرسبز همراه باهوای خنک درفصول تابستان وبهاربرخورداراست روستایی که در تابستان باچشمه آب معدنی داماش بسیارپرجاذبه وگردشگرپذیراست. 

 

همه ساله درموسم گل دهی (اواسط بهار)جشنواره ملی گل دهی سوسن چلچراغ دراین روستاتوسط اداره کل محیط زیست، فرمانداری ، سازمان گردشگری وسایر مبادی شهرستانی و محلی برگزار میشود ارتفاع این منطقه از سطح دریا ۲۰۰۰ متر است این گل توسط پرفسور فرانسوی بنام لدر بوری در سال ۱۳۵۴ کشف و سپس بعنوان اثر ملی اعلام گردید.

 

این روستای زیبا و منحصر به فرد در دامنه رشته کوههای البرز میهمان ماندگار ارتفاعات و بلندیهاست این روستا نزد اهالی بعنوان سرزمین چشمه های گوارا مراتع سر سبز محسوب میشود و از روستاهای بسیار پرمرتفع استان گیلان محسوب میشود و با طبیعت زیبا و منحصر به فرد و با گونه های گیاهی متنوع و کمیاب و همچنین مهدگل نادر سوسن چلچراغ اهمیت خاصی دارد . در سال ۱۳۸۷ بعنوان روستای نمونه گردشگری به ثبت رسید. شرکت بزرگ آب معدنی داماش در این روستاواقع شده است. تابستان دراین منطقه بسیاردل انگیزوزیباومطبوع است ودارای آب وهوای خنک بابارش باران ودارای مه در حداکثر زمانهااست که جلوه ای چشم انداز و خاطره انگیز برای گردشگران را بهمراه دارد.

 

-در منطقه خورگام، مناطق بسیار زیبا و دیدنی قرار دارد. روستای شاه شهیدان یک از آنهاست که دارای آداب و مراسم سنتی و زیارتی (علم اَچینی-۱۵ مرداد هر سال)ویژه‌ای می‌باشد که به عنوان روستایی که هدف گردشگری سیاحتی، زیارتی هم دارد می‌تواند معرفی گردد.  

-سرو کهنسال هرزویل  

 درخت سرو زیبا، دیدنی و پرابهت هرزویل در ۵ کیلومتری شرق منجیل و در روستایی به همین نام (هرزویل) سر بر آسمان ساییده است و دارای قدمت طولانی چند هزار ساله است که از ظاهر، قامت و صلابت آن هویداست.  

 

ناصر خسرو شاعر و سفر نامه نویس معروف در سفرنامه اش معروف خوداز روستای هرزویل و سرو کهنسال آن توصیفات زیبایی دارد. همه شواهد مکتوب و شفاهی نشان از این میدهد که درخت سرو هرزویل همدم وهمساز بادهای سخت باد منجیل و شاهد همه حوادث تلخ و شیرین آن بوده است . هر بیننده ای مسحور وافسون این یادمان تاریخ ملی و باستانی کشور و یادگار دوران کهن شده و آن را نمادمقاومت در برابرحوادث و رویدادهای بزرگ و قد برافراشته از دل رویدادهای مهم میداند؛ این درخت از اماکن محیط زیست است که همه ساله گردشگران زیادی را به حضور می پذیرد.

 -استخر طبیعی خلشکوه  

در قسمت شمالی روستای خرمکوه و کلیشم و در بالای قله کوه چراکوه استخر(سَل) طبیعی و چشمه قل قل وجود دارد که از منابع خدا دادی و شگفت آور می‌باشد. کسانی که بار اول به خلشکوه می‌آیند از وجود این استخر در این مکان مرتفع ابراز شگفتی می‌کنند. آب چشمه‌ها و رودها از این ناحیه به طرف خرمکوه سرازیر می‌شود این استخر عظیم در مساحتی به بزرگی 15 کیلومتر حیات دارد و در بلندای کوه دور نما و منظره بی نظیری دارد بخصوص اینکه مراتع زیبای اطراف چشمه و دامهای روستاهای اطراف زیبایی دوچندانی به این استخر بخشیده و البته چشمه مطرح قلقل همسایه دل انگیز ،آرام و همیشگی این استخر بوده و هر دو ابهت و تداوم خود را بهم وابسته اندوالبته ماهیگیری و شنا از پذیرائیهای مهم این میهمان از میزبانانی است که بخاطر این دو سرگرمی بزرگ وهمچنین بهر برداری درست از طبیعت آرام و زیبا از روستای قدیمی کلیشم بدانجا ۱۰ کیلومتر جاده خاکی را طی میکنند.

 غذاهای محلی و بومی   

یکی از جاذبه‌های قابل توجه توریستی شهرستان رودبار، انواع غذاهای سنتی رودبار، مانند: شامی رودباری با روغن زیتون بکر معروف ترین غذای رودبار، سیرقورمه،ترش قلیه، ترش قاتوق، مجی و ماش پلا ، زِبِرِج،ترش آش، زیتون پرورده، باقلا قاتق، قوره پره؛ ماهی وانجم، وانجوم خورشت، میش پلا ، میرزاقاسمی، ترش بادمجان، یتیمچه، گل درچمن، تره محلی، فسنجان، آش دوغ، کوکوسبزی، غوره ماهی، و انواع شیرینی، مغزی حلوا، انواع نان‌های محلی، کولوس، گورت،کلواو فتیر و همچنین انواع ترشیجات، مربا،و فراورده های زیتون تهیه می‌شوند، که سوغات این خطه محسوب می‌شوند…  

 

چشمه ها و آبگرمها  

چشمه آب معدنی روستای داماش چشمه خروشان سفیدآب در روستای دیورش چشمه پر آب سرچشمه در کلشتر چشمه آب معدنی سنگرود چشمه آب گرم ماسخنور چشمه آب گرم لویه  

مهم‌ترین صنایع‌دستی 

 سبدبافی،حصیربافی،نمدمالی، صنعت‌ریسندگی و بافندگی و شیشه‌گری، است. نمدمالی، یکی از صنایع دستی مهم شهرستان رودبار است که، در اصل گونه‌ای فرش است که از رخنه رطوبت و سرما جلوگیری می کند و از پشم ساخته می‌شود. حصیر، سبد، کلاه، زیرانداز و کف‌پوش، که جنبه‌ی تزیینی دارند؛ از دیگر صنایع دستی شهرستان رودبار، محسوب می‌شود…

منبع: http://www.noonoab.irارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید