کد خبر: ۶۸۰۰
۱۸:۵۱ - ۱۳۹۵/۵/۶

مبارزه با آفات مگس زیتون متوقف نمی‌شود

مبارزه با آفات مگس زیتون متوقف نمی‌شود

متعاقب مشاهده‌ی آفت در واپسین روز مردادماه سال یادشده در استان گیلان، آلودگی در زیتون کاری‌های سایر استان‌ها، از جمله زنجان و قزوین نیز مشاهده شد.

به گزارش پایگاه خبری مارلیک نیوز، نبود اعتبار باعث تعطیلی عملیات مبارزه با آفات از جمله مگس زیتون نمی‌شود.

مگس میوه زیتون مهمترین آفت زیتون در تمام دنیا به شمار می‌رود.این آفت یکی از مهم‌ترین عوامل کاهنده ی کیفیت و کمیت محصول زیتون نیز به شمار می‌رود.

میوه های درخت زیتون، تنها میزبان طبیعی شناخته شده برای این حشره هستند. بسیاری از ارقام زیتون خوراکی، مورد حمله مگس زیتون قرار می‌گیرند.

مگس زیتون تا سال ۱۳۸۳، جزو آفات قرنطینه‌ای کشور محسوب می‌شد، ولی در تابستان همان سال طبق گزارش سازمان حفظ نباتات،از طریق مرزهای غربی و بالاخص کشورهای عراق و ترکیه وارد کشور شد و به سرعت در تمامی مناطق زیتون‌خیز کشور پراکنده شد.

متعاقب مشاهده‌ی آفت در واپسین روز مردادماه سال یادشده در استان گیلان، آلودگی در زیتون کاری‌های سایر استان‌ها، از جمله زنجان و قزوین نیز مشاهده شد.

با ردیابی‌هایی که از این آفت در کل کشور به عمل آمد، مشخص شد که بیشتر نقاط زیتون‌کاری شده‌ی کشور به این آفت آلوده شده‌اند.

ابطالی معاون کنترل و مبارزه با آفات سازمان حفظ نباتات کشور از بومی شدن مگس زیتون در سه استان گیلان، زنجان و قزوین و انجام پایش‌های مداوم خبر داد و گفت: از دو سال گذشته با حمایت و پشتیبانی ستاد مدیریت بحران کشور و ستاد خاص مگس میوه و البته کشاورزان، اقدامات مؤثری در کاهش خسارت‌ها به انجام رسید.

وی افزود: در سال ۱۳۹۳ میزان خسارت آفت مگس زیتون در سه استان زیتون‌خیز کشور ۳۰ درصد برآورد شد، در حالی که با اقدامات مؤثر انجام‌شده، این خسارت درسال‌های ۱۳۹۳ و ۱۳۹۴ به چهار درصد تقلیل پیدا کرد.

ابطالی یادآور شد: نبود اعتبار باعث تعطیلی عملیات مبارزه با آفات ازجمله مگس زیتون نمی‌شود، اما امیدواریم بودجه مناسب تخصیص یابد.
در پایان افزود: مقابله با آفت مگس زیتون به‌صورت بیولوژیک انجام می‌شود و نباید نگران سم‌پاشی بیشتر و اثرات مخرب آن بر محصول و محیط زیست باشیم، زیرا استفاده از تله‌های فرمونی، چسب زرد و تله‌های مسموم از اقداماتی به‌شمار می‌رود که برای مبارزه در کشور ما مؤثر واقع شده است.ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید