کد خبر: ۸۸۶۳
۲۰:۷ - ۱۳۹۶/۱/۲۷

این بیماری را دست کم نگیرید

این بیماری را دست کم نگیرید

بنابر نظر متخصصان قلب و عروق بیماری نارسایی قلبی ممکن است از هر سنی گریبانگیر شخص شود و نوع تغذیه، فعالیت بدنی، ژنتیک و چند عامل دیگر در این بیماری دخیل هستند

به گزارش پایگاه خبری مارلیک نیوز به نقل از ایسنا، بسیار از متخصصان توصیه می کنند افراد مبتلا به این بیماری سعی کنند نارسایی قلبی را جدی بگیرند و با مصرف درست دارو سعی در درمان و مقابله با آن بگیرند.

علایم نارسایی قلبی در طول هفته ها و ماه ها متعاقب ضعیف تر شدن قلب و توانایی کمتر آن برای پمپ کردن خون براساس نیازهای بدن ایجاد می شوند. نارسایی قلب اغلب منجر به بزرگ شدن قلب (بطن چپ) می شود که معمولا در سمت چپ قلب رخ می دهد.

بر اساس تحقیقات انجام شده  نارسایی قلب ممکن است به علل مختلف که  شایع‌ترین آن می‌تواند  مشکلات عضله قلب (کاردیومایوپاتی)، فشار خون بالا (هیپرتانسیون)، مشکلات هرکدام از دریچه های قلب، ضربان غیرطبیعی قلب (آریتمی)، مواد سمی (مثل مصرف الکل)، بیماری مادرزادی قلبی (مشکل قلبی که از بدو تولد وجود داشته است) دیابت و یا مشکلات تیروئیدی  نیز باشد رخ دهد.

بهترین راه تشخیص نارسایی قلب، اکوکاردیوگرافی است که در واقع سونوگرافی قلب است که در آن شدت انقباض قلب و وضعیت دریچه‌ها به خوبی نشان داده می‌شود.

کسی که قلب نارسا دارد، باید دائما تحت نظر پزشک باشد و رژیم غذایی بی‌نمک و داروهای خاص استفاده کند.

علائم بیماری نارسایی قلبی

احساس تنگی‌نفس در زمان فعالیت و در موارد شدیدتر بیماری در زمان استراحت، در موارد شدیدتر سرفه خشک مکرر، گاهی همراه با خلط خونی یا  کف دار، ادم (تورم)  ناحیه ساق و مچ پا و تورم  شکم (در کاردیومیوپاتی پیشرفته با درگیری سمت راست قلب) احساس خستگی وضعف عمومی، سرگیجه، بی حالی تپش قلب و ضربان نامنظم قلب ،کاهش  اشتها، کاهش  میل جنسی از علائم نارسایی قلبی است.

بنا بر نظر متخصصان قلب و عروق بیماری نارسایی قلبی ممکن است از هر سنی گریبانگیر شخص شود و نوع تغذیه، فعالیت بدنی، ژنتیک و چند عامل دیگر در این بیماری دخیل هستند.

بسیاری از متخصصان توصیه می کنند افراد مبتلا به این بیماری سعی کنند نارسایی قلبی را جدی بگیرند و با مصرف درست دارو سعی در درمان و مقابله با آن بگیرند.

استان مازندران از جمله استان‌هایی است که متاسفانه وضعیت مناسبی به لحاظ چاقی و ابتلا به دیابت ندارد و به دلیل عدم رعایت بسیاری از نکات بهداشتی اعم از کم شدن فعالیت، نوع تغذیه و ژنتیک دارای رتبه های اول و دوم در چاقی و دیابت است و این امر خطر ابتلا به نارسایی قلبی را افزایش می دهد.

یکی از مهم ترین نگرانی های متولیان و پزشکان نظام پزشکی استان آگاهی بخشی به مردم و راه های مقابله با این بیماری است و بنا بر اهمیت این بیماری و افزایش مبتلایان و کاهش سن ابتلا به نارسایی قلبی، همگان باید از این بیماری آگاهی داشته باشند.

یکی از متخصصان قلب و عروق و فلوشیپ پیوند و نارسایی قلبی کشور و استادیار دانشگاه تهران نارسایی قلبی را به عنوان یک فیلد مغفول در میان بیماری‌های قلبی دانست و اظهار کرد: باید این بیماری در کشور شناسانده شود تا بیماران برای تشخیص بهتر و به‌دنبال آن درمان و پیشگیری از پیشرفت بیماری جهت افزایش طول عمر، کیفیت زندگی وکیفیت توانمندی جامعه اقدام کنند.

دکتر حسین نوید تصریح کرد: باید بیماری که مبتلا به نارسایی قلب است در مجموع در نظر گرفت و تمام شرایط وی را سنجید و این یعنی هنر ارتباط با بیمار که نیازمند ویزیت طولانی برای بررسی بهتر است.

استادیار دانشگاه تهران با تأکید بر اینکه بیماران نیازمند حمایت مکانیک سیستم گردش خون باید بیشتر مورد توجه قرار گیرند، افزود: با توجه به اینکه دستگاه حمایت مکانیکی سیستم گردش خون از آخرین اقدامات در درمان نارسایی قلب محسوب می‌شود، بنابراین پس از درمان‌های دارویی و رژیم غذایی و ... تنها راه باقی‌مانده برای درمان بیمار استفاده از دستگاه الکترونیک و پیوند است که باید این امکانات و دستگاه‌ها بیشتر در کشور فراهم شود.

نوید با بیان اینکه در مورد پیوند قلب تعداد دهند‌ه‌های پیوند در کشور کم است، گفت: عدم شناخت افراد نسبت به مزایای دستگاه الکترونیک در بیمار نارسایی قلبی سبب می‌شود تا در بسیاری از موارد بیماران با وجود اینکه در لیست پیوند نیز قرار دارند اما به دلیل عدم نوبت‌دهی در زمان مناسب فوت می‌شوند و همه اینها در حالی‌است که می‌توان با استفاده از تعبیه دستگاه‌های الکترونیک در بیمار امید به‌زندگی را در بیماران افزایش داد.

وی با اشاره به اینکه در سمینار تازه‌های نارسایی قلب سعی شد تا تمام جوانب قابل فهم برای متخصصان قلب و داخلی در نظر گرفته شود، ابراز کرد: در این سمینار راه‌های پیش‌گیری، تشخیص و تعریف بیماری و همچنین درمان بیماری نارسایی قلب و جنبه‌های مختلف آن تبیین شد.

عضو هیئت علمی مرکز آموزشی تحقیقاتی درمانی قلب و عروق شهید رجایی‌ نیز با اشاره به افزایش این بیماری در کشور گفت: نارسایی قلب یک بیماری مزمن و پیش‌رونده است که بر خلاف تصور عموم مردم جامعه شیوع بسیاری دارد.

دکتر نسیم نادری افزود: از آنجا که شیوع این بیماری در دنیا در حال افزایش است و جامعه فعال و جوان نیز می‌توانند دچار این بیماری شوند در دنیا توجه ویژه ای به این بیماری می‌شود.

وی تصریح کرد: شایع‌ترین عللی که سبب نارسایی‌های قلبی می‌شوند فشار خون بالا و بیماری عروق کرونری هستند و اگر از بروز فشار خون و بیماری‌های عروق کرونری پیشگیری به عمل آید از بروز نارسایی قلب جلوگیری خواهد شد.

نادری گفت: بنابر این برای پیشگیری از بروز این بیماری توصیه می‌شود سبک زندگی افراد اصلاح شود، فعالیت های بدنی و ورزش در برنامه روزانه قرار گیرد و همچنین از یک تغذیه مناسب برخوردار باشند.

این متخصص قلب و عروق و فلوشیپ پیوند و نارسایی قلبی خاطرنشان کرد: پیاده‌روی و کنترل استرس نیز در پیشگیری از بروز بیماری نارسایی قلبی نقش مهمی را ایفا می‌کنند. به جز موارد ذکر شده علل عفونی نیز ممکن است باعث بروز بیماری نارسایی قلبی شوند، به طور مثال ابتلا به برخی از ویروس‌ها ممکن است در بروز بعضی از انواع نارسایی قلبی موثر باشند.

نادری گفت: داروهای نیرو زا، مواد مخدر و روان گردان که متاسفانه مصرف آن ها در جامعه رو به افزایش است نقش زیادی در بروز نارسایی قلب دارند.

وی یکی دیگر از علل انواع نارسایی قلب را جنبه ژنتیکی دانست و متذکر شد: بیمار به خاطر داشتن یک ژن غیر طبیعی دچار اختلال در عضله قلب و به دنبال آن نارسائی قلبی‌ می‌شود و توصیه پزشکان این است که خانواده بیماران که دچار انواع نارسائی قلبی با منشا ژنتیک هستند نیز حتما مورد بررسی های لازم قرار بگیرند تا در صورت داشتن مشکل مشابه، با درمان سریع، جلوی پیشرفت بیماری را بگیرند.

فلوشیپ نارسایی قلب و پیوند قلب کشور افزود: یکی دیگر از علل این بیماری، برخی از انواع  شیمی‌درمانی است که برای بیماران سرطانی تجویز می‌شود که البته پزشکان متخصص سرطان از این موضوع به خوبی آگاه بوده و چنانچه داروهای ایجاد کننده نارسایی قلب برای بیمار لازم باشد اقدامات لازم برای بیماران قبل و بعد از شیمی درمانی انجام شده و بیماران تحت نظر متخصصین قلب قرار می‌گیرند.

نادری در خصوص روش‌های مختلف درمان نارسائی قلب عنوان کرد: در ابتدا باید با روش های تشخیصی علت نارسایی قلب را مشخص کرده و بر اساس تشخیص درمان مناسب را انجام داد، مثلا برای فردی که دچار گرفتگی رگ های کرونر قلب است با کمک آنژیوپلاستی و روش های دیگر می‌توان خون‌رسانی به عضله قلب را بهبود بخشید و یا در موارد اختلالات دریچه‌ای قلب، با کمک روش‌های جراحی جلوی پیشرفت نارسائی قلب را گرفت.

وی ادامه داد: در کنار این موارد مهم‌ترین مرحله درمان دارویی نارسائی قلبی است که با توجه به شدت علائم بیمار و نوع نارسائی قلب، درمان داروئی باید در مرحله اول تشخیص برای بیمار شروع شود و در کنار آن اصلاح سبک زندگی، رژیم غذایی مناسب و کم نمک و فعالیت بدنی مناسب با وضعیت بیمار نیز توصیه می‌شود.

این فلوشیپ نارسائی قلب و پیوند در پایان افزود: روش دیگر درمان نارسائی قلب گذاشتن وسیله های خارجی، مانند باتری، دستگاه شوک دهنده و دستگاه های کمک کننده به گردش خون است که البته برای استفاده از این وسایل بیمار باید شرایط لازم را داشته باشد.

دبیر علمی سمینار تازه‌های نارسایی قلب در این سمینار اظهار کرد: هدف از برگزاری سمینار تازه‌های نارسایی قلب ایجاد پیوند بین بیماران و پزشکان و همچنین تشریح رشته نارسایی قلب برای بومیان منطقه است تا این بیماری را بهتر بشناسند.

دکتر فروه وکیلیان با اشاره به اینکه نارسایی قلب بارداری، بیماری‌های مادرزادی قلب و برخی از بیماری‌های خاص در استان مازندران شایع است، افزود: با برگزاری سمینار نارسایی قلب راه‌های تشخیص و درمان این بیماری برای پزشکان منطقه تشریح شده و با گذراندن دوره‌های خاص بتوانند اقدامات تشخیصی را به سرانجام برسانند.

وی با تأکید بر اینکه درمان دارویی مؤثرترین راه برای بیماران نارسایی قلب محسوب می‌شود، گفت: نکته مهم غربال‌گری و پیدا کردن بیماران است تا با شناخت به‌موقع اقدامات درمانی نیز به‌راحتی میسر شود.

دبیر اجرایی  سمینار نارسایی قلبی و عضو نظام پزشکی چالوس نیز با اشاره به کاهش سن ابتلا به بیماری نارسایی قلبی و افزایش تعداد بیماران گفت: راه های درمان و سرفصل‌های نارسایی قلبی بسیار بروز است و با توجه به تحقیقات درمان های جدیدی را می پذیرد و به همین دلیل آشنایی با تازه های این سرفصل در بالین از ضروریات بود.

دکتر مریم ابراهیم زاده  آگاهی از آخرین دستاوردهای علمی درمان نارسایی قلبی را از دیگر علل برگزاری سمینار دانست و متذکر شد: بر اساس تحقیقات انجام شده نوع رژیم غذایی و ژنتیک در ابتلا به نارسایی قلبی موثر است.

وی افزود:فعالیت های فیزیکی در نسل جدید تغییر کرده و زندگی پرتحرک گذشته تبدیل به زندگی پراسترس ماشینی شده است و همه اینها در کارکرد قلب تاثیر گذار است و در نتیجه  سن بیماری های قلبی کاهش یافته است.

این متخصص قلب و عروق خاطرنشان کرد: مادران باردار باید با نظر پزشک متخصص خود اقدام به مصرف دارو کنند و از مصرف خودسرانه بپرهیزند زیرا بر روی جنین تاثیر مستقیم دارد که ممکن است  سبب عوارض قلبی در مادران و نیز نوزاد شود.

ابراهیم زاده بالا رفتن سن بارداری را یکی دیگر از علل احتمال بروز بیماری قلبی دانست و گفت: سن بارداری  نسبت به گذشته بالاتر رفته است که ممکن است مادر را دچار عوارض بارداری و فشار خون و یا نارسایی قلبی کند.

به گزارش ایسنا، بیماری نارسایی قلب یکی از بیماری های بسیار جدی دنیا و کشور است که با توجه کاهش سن ابتلا به آن و افزایش  این بیماری نیاز است نوع فعالیت بدنی و تغذیه جدی گرفته شود و با کوچکترین تغییر در فعالیت قلب، تحت درمان متخصصان این حوزه قرار گرفت.

بسیار از متخصصان توصیه می کنند افراد مبتلا به این بیماری سعی کنند نارسایی قلبی را جدی بگیرند و با مصرف درست دارو سعی در درمان و مقابله با آن بگیرند.

به گزارش ایسنا مازندران، علایم نارسایی قلبی در طول هفته ها و ماه ها متعاقب ضعیف تر شدن قلب و توانایی کمتر آن برای پمپ کردن خون براساس نیازهای بدن ایجاد می شوند. نارسایی قلب اغلب منجر به بزرگ شدن قلب (بطن چپ) می شود که معمولا در سمت چپ قلب رخ می دهد.

بر اساس تحقیقات انجام شده  نارسایی قلب ممکن است به علل مختلف که  شایع‌ترین آن می‌تواند  مشکلات عضله قلب (کاردیومایوپاتی)، فشار خون بالا (هیپرتانسیون)، مشکلات هرکدام از دریچه های قلب، ضربان غیرطبیعی قلب (آریتمی)، مواد سمی (مثل مصرف الکل)، بیماری مادرزادی قلبی (مشکل قلبی که از بدو تولد وجود داشته است) دیابت و یا مشکلات تیروئیدی  نیز باشد رخ دهد.

بهترین راه تشخیص نارسایی قلب، اکوکاردیوگرافی است که در واقع سونوگرافی قلب است که در آن شدت انقباض قلب و وضعیت دریچه‌ها به خوبی نشان داده می‌شود.

کسی که قلب نارسا دارد، باید دائما تحت نظر پزشک باشد و رژیم غذایی بی‌نمک و داروهای خاص استفاده کند.

علائم بیماری نارسایی قلبی

احساس تنگی‌نفس در زمان فعالیت و در موارد شدیدتر بیماری در زمان استراحت، در موارد شدیدتر سرفه خشک مکرر، گاهی همراه با خلط خونی یا  کف دار، ادم (تورم)  ناحیه ساق و مچ پا و تورم  شکم (در کاردیومیوپاتی پیشرفته با درگیری سمت راست قلب) احساس خستگی وضعف عمومی، سرگیجه، بی حالی تپش قلب و ضربان نامنظم قلب ،کاهش  اشتها، کاهش  میل جنسی از علائم نارسایی قلبی است.

بنا بر نظر متخصصان قلب و عروق بیماری نارسایی قلبی ممکن است از هر سنی گریبانگیر شخص شود و نوع تغذیه، فعالیت بدنی، ژنتیک و چند عامل دیگر در این بیماری دخیل هستند.

بسیاری از متخصصان توصیه می کنند افراد مبتلا به این بیماری سعی کنند نارسایی قلبی را جدی بگیرند و با مصرف درست دارو سعی در درمان و مقابله با آن بگیرند.

استان مازندران از جمله استان‌هایی است که متاسفانه وضعیت مناسبی به لحاظ چاقی و ابتلا به دیابت ندارد و به دلیل عدم رعایت بسیاری از نکات بهداشتی اعم از کم شدن فعالیت، نوع تغذیه و ژنتیک دارای رتبه های اول و دوم در چاقی و دیابت است و این امر خطر ابتلا به نارسایی قلبی را افزایش می دهد.

یکی از مهم ترین نگرانی های متولیان و پزشکان نظام پزشکی استان آگاهی بخشی به مردم و راه های مقابله با این بیماری است و بنا بر اهمیت این بیماری و افزایش مبتلایان و کاهش سن ابتلا به نارسایی قلبی، همگان باید از این بیماری آگاهی داشته باشند.

یکی از متخصصان قلب و عروق و فلوشیپ پیوند و نارسایی قلبی کشور و استادیار دانشگاه تهران نارسایی قلبی را به عنوان یک فیلد مغفول در میان بیماری‌های قلبی دانست و اظهار کرد: باید این بیماری در کشور شناسانده شود تا بیماران برای تشخیص بهتر و به‌دنبال آن درمان و پیشگیری از پیشرفت بیماری جهت افزایش طول عمر، کیفیت زندگی وکیفیت توانمندی جامعه اقدام کنند.

دکتر حسین نوید تصریح کرد: باید بیماری که مبتلا به نارسایی قلب است در مجموع در نظر گرفت و تمام شرایط وی را سنجید و این یعنی هنر ارتباط با بیمار که نیازمند ویزیت طولانی برای بررسی بهتر است.

استادیار دانشگاه تهران با تأکید بر اینکه بیماران نیازمند حمایت مکانیک سیستم گردش خون باید بیشتر مورد توجه قرار گیرند، افزود: با توجه به اینکه دستگاه حمایت مکانیکی سیستم گردش خون از آخرین اقدامات در درمان نارسایی قلب محسوب می‌شود، بنابراین پس از درمان‌های دارویی و رژیم غذایی و ... تنها راه باقی‌مانده برای درمان بیمار استفاده از دستگاه الکترونیک و پیوند است که باید این امکانات و دستگاه‌ها بیشتر در کشور فراهم شود.

نوید با بیان اینکه در مورد پیوند قلب تعداد دهند‌ه‌های پیوند در کشور کم است، گفت: عدم شناخت افراد نسبت به مزایای دستگاه الکترونیک در بیمار نارسایی قلبی سبب می‌شود تا در بسیاری از موارد بیماران با وجود اینکه در لیست پیوند نیز قرار دارند اما به دلیل عدم نوبت‌دهی در زمان مناسب فوت می‌شوند و همه اینها در حالی‌است که می‌توان با استفاده از تعبیه دستگاه‌های الکترونیک در بیمار امید به‌زندگی را در بیماران افزایش داد.

وی با اشاره به اینکه در سمینار تازه‌های نارسایی قلب سعی شد تا تمام جوانب قابل فهم برای متخصصان قلب و داخلی در نظر گرفته شود، ابراز کرد: در این سمینار راه‌های پیش‌گیری، تشخیص و تعریف بیماری و همچنین درمان بیماری نارسایی قلب و جنبه‌های مختلف آن تبیین شد.

عضو هیئت علمی مرکز آموزشی تحقیقاتی درمانی قلب و عروق شهید رجایی‌ نیز با اشاره به افزایش این بیماری در کشور گفت: نارسایی قلب یک بیماری مزمن و پیش‌رونده است که بر خلاف تصور عموم مردم جامعه شیوع بسیاری دارد.

دکتر نسیم نادری افزود: از آنجا که شیوع این بیماری در دنیا در حال افزایش است و جامعه فعال و جوان نیز می‌توانند دچار این بیماری شوند در دنیا توجه ویژه ای به این بیماری می‌شود.

وی تصریح کرد: شایع‌ترین عللی که سبب نارسایی‌های قلبی می‌شوند فشار خون بالا و بیماری عروق کرونری هستند و اگر از بروز فشار خون و بیماری‌های عروق کرونری پیشگیری به عمل آید از بروز نارسایی قلب جلوگیری خواهد شد.

نادری گفت: بنابر این برای پیشگیری از بروز این بیماری توصیه می‌شود سبک زندگی افراد اصلاح شود، فعالیت های بدنی و ورزش در برنامه روزانه قرار گیرد و همچنین از یک تغذیه مناسب برخوردار باشند.

این متخصص قلب و عروق و فلوشیپ پیوند و نارسایی قلبی خاطرنشان کرد: پیاده‌روی و کنترل استرس نیز در پیشگیری از بروز بیماری نارسایی قلبی نقش مهمی را ایفا می‌کنند. به جز موارد ذکر شده علل عفونی نیز ممکن است باعث بروز بیماری نارسایی قلبی شوند، به طور مثال ابتلا به برخی از ویروس‌ها ممکن است در بروز بعضی از انواع نارسایی قلبی موثر باشند.

نادری گفت: داروهای نیرو زا، مواد مخدر و روان گردان که متاسفانه مصرف آن ها در جامعه رو به افزایش است نقش زیادی در بروز نارسایی قلب دارند.

وی یکی دیگر از علل انواع نارسایی قلب را جنبه ژنتیکی دانست و متذکر شد: بیمار به خاطر داشتن یک ژن غیر طبیعی دچار اختلال در عضله قلب و به دنبال آن نارسائی قلبی‌ می‌شود و توصیه پزشکان این است که خانواده بیماران که دچار انواع نارسائی قلبی با منشا ژنتیک هستند نیز حتما مورد بررسی های لازم قرار بگیرند تا در صورت داشتن مشکل مشابه، با درمان سریع، جلوی پیشرفت بیماری را بگیرند.

فلوشیپ نارسایی قلب و پیوند قلب کشور افزود: یکی دیگر از علل این بیماری، برخی از انواع  شیمی‌درمانی است که برای بیماران سرطانی تجویز می‌شود که البته پزشکان متخصص سرطان از این موضوع به خوبی آگاه بوده و چنانچه داروهای ایجاد کننده نارسایی قلب برای بیمار لازم باشد اقدامات لازم برای بیماران قبل و بعد از شیمی درمانی انجام شده و بیماران تحت نظر متخصصین قلب قرار می‌گیرند.

نادری در خصوص روش‌های مختلف درمان نارسائی قلب عنوان کرد: در ابتدا باید با روش های تشخیصی علت نارسایی قلب را مشخص کرده و بر اساس تشخیص درمان مناسب را انجام داد، مثلا برای فردی که دچار گرفتگی رگ های کرونر قلب است با کمک آنژیوپلاستی و روش های دیگر می‌توان خون‌رسانی به عضله قلب را بهبود بخشید و یا در موارد اختلالات دریچه‌ای قلب، با کمک روش‌های جراحی جلوی پیشرفت نارسائی قلب را گرفت.

وی ادامه داد: در کنار این موارد مهم‌ترین مرحله درمان دارویی نارسائی قلبی است که با توجه به شدت علائم بیمار و نوع نارسائی قلب، درمان داروئی باید در مرحله اول تشخیص برای بیمار شروع شود و در کنار آن اصلاح سبک زندگی، رژیم غذایی مناسب و کم نمک و فعالیت بدنی مناسب با وضعیت بیمار نیز توصیه می‌شود.

این فلوشیپ نارسائی قلب و پیوند در پایان افزود: روش دیگر درمان نارسائی قلب گذاشتن وسیله های خارجی، مانند باتری، دستگاه شوک دهنده و دستگاه های کمک کننده به گردش خون است که البته برای استفاده از این وسایل بیمار باید شرایط لازم را داشته باشد.

دبیر علمی سمینار تازه‌های نارسایی قلب در این سمینار اظهار کرد: هدف از برگزاری سمینار تازه‌های نارسایی قلب ایجاد پیوند بین بیماران و پزشکان و همچنین تشریح رشته نارسایی قلب برای بومیان منطقه است تا این بیماری را بهتر بشناسند.

دکتر فروه وکیلیان با اشاره به اینکه نارسایی قلب بارداری، بیماری‌های مادرزادی قلب و برخی از بیماری‌های خاص در استان مازندران شایع است، افزود: با برگزاری سمینار نارسایی قلب راه‌های تشخیص و درمان این بیماری برای پزشکان منطقه تشریح شده و با گذراندن دوره‌های خاص بتوانند اقدامات تشخیصی را به سرانجام برسانند.

وی با تأکید بر اینکه درمان دارویی مؤثرترین راه برای بیماران نارسایی قلب محسوب می‌شود، گفت: نکته مهم غربال‌گری و پیدا کردن بیماران است تا با شناخت به‌موقع اقدامات درمانی نیز به‌راحتی میسر شود.

دبیر اجرایی  سمینار نارسایی قلبی و عضو نظام پزشکی چالوس نیز با اشاره به کاهش سن ابتلا به بیماری نارسایی قلبی و افزایش تعداد بیماران گفت: راه های درمان و سرفصل‌های نارسایی قلبی بسیار بروز است و با توجه به تحقیقات درمان های جدیدی را می پذیرد و به همین دلیل آشنایی با تازه های این سرفصل در بالین از ضروریات بود.

دکتر مریم ابراهیم زاده  آگاهی از آخرین دستاوردهای علمی درمان نارسایی قلبی را از دیگر علل برگزاری سمینار دانست و متذکر شد: بر اساس تحقیقات انجام شده نوع رژیم غذایی و ژنتیک در ابتلا به نارسایی قلبی موثر است.

وی افزود:فعالیت های فیزیکی در نسل جدید تغییر کرده و زندگی پرتحرک گذشته تبدیل به زندگی پراسترس ماشینی شده است و همه اینها در کارکرد قلب تاثیر گذار است و در نتیجه  سن بیماری های قلبی کاهش یافته است.

این متخصص قلب و عروق خاطرنشان کرد: مادران باردار باید با نظر پزشک متخصص خود اقدام به مصرف دارو کنند و از مصرف خودسرانه بپرهیزند زیرا بر روی جنین تاثیر مستقیم دارد که ممکن است  سبب عوارض قلبی در مادران و نیز نوزاد شود.

ابراهیم زاده بالا رفتن سن بارداری را یکی دیگر از علل احتمال بروز بیماری قلبی دانست و گفت: سن بارداری  نسبت به گذشته بالاتر رفته است که ممکن است مادر را دچار عوارض بارداری و فشار خون و یا نارسایی قلبی کند.

به گزارش ایسنا، بیماری نارسایی قلب یکی از بیماری های بسیار جدی دنیا و کشور است که با توجه کاهش سن ابتلا به آن و افزایش  این بیماری نیاز است نوع فعالیت بدنی و تغذیه جدی گرفته شود و با کوچکترین تغییر در فعالیت قلب، تحت درمان متخصصان این حوزه قرار گرفت.

 ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید