کد خبر: ۸۹۱۱
۲۲:۱۷ - ۱۳۹۶/۲/۴

فرماندار رودبار: مگس زیتون بیش از یک دهه اقتصاد مردم رودبار را هدف قرار داده است

فرماندار رودبار: مگس زیتون بیش از یک دهه اقتصاد مردم رودبار را هدف قرار داده است

وی با اشاره به آفت مگس میوه زیتون گفت: این آفت که بلای جان میوه های زیتون شده است برغم تمام تلاشها و اهتمام مسؤولان و کشاورزان بیش از یکدهه است که اقتصاد مردم رودبار را کم و بیش هدف قرار د اده است

به گزارش پایگاه خبری مارلیک نیوز، فرماندار رودبار: مگس زیتون بیش از یک دهه اقتصاد مردم رودبار را هدف قرار داده است.

اسماعیل میرغضنفری در نشست شورای هماهنگی مدیریت بحران رودبار که با حضور معاون پدافند غیرعامل وزارت کشور، مدیر کل بهداشت و درمان سازمان پدافند غیر عامل کشور، مدیران کل مدیریت بحران و پدافند غیرعامل و رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان در سالن شهید سید یونس حسینی رودباری فرمانداری برگزار شد، اظهار داشت: اگر چه در رودبار محصولات مختلف کشاورزی تولید می شود اما پایه و اساس اقتصاد و معیشت مردم به زیتون وابسته است.

میرغضنفری افزود: علاوه بر هزاران بهره بردار زیتون در شهرستان رودبار، زیتون تولیدی افزون بر ۲۵ استان کشور در بازار ۱۱ کیلومتری رودبار با اشتغال مستقیم حدود ۳۰۰۰ نفر عرضه می شود که صدها میلیارد ریال گردش پولی را موجب می گردد.

وی با اشاره به آفت مگس میوه زیتون گفت: این آفت که بلای جان میوه های زیتون شده است برغم تمام تلاشها و اهتمام مسؤولان و کشاورزان بیش از یکدهه است که اقتصاد مردم رودبار را کم و بیش هدف قرار د اده است.

فرماندار رودبار همچنین با بیان اینکه هدفگذاری توسعه ۱۰ هزار هکتاری باغات زیتون را در این شهرستان داریم، بیان کرد: بدلیل عدم صدور مجوز برداشت آب از سفیدرود تا کنون حدود ۲۵۰۰ هکتار محقق شده است که با پیگیریهای استاندار گیلان و نماینده رودبار در تلاشیم دست یابی به برنامه توسعه ای باغات زیتون را تسهیل نمائیم.

وی همچنین قابلیت مناسب و برجسته اجرای کشت دوم در زمینهای کشاورزی رودبار و ایجاد درآمد که بخشی از دغدغه های معیشتی کشاورزان را تأمین می کند را یادآور شد و گفت: انتظار داریم در زمینهای کم بازده بالادست که قابلیت بهره برداری و تولید گیاهان دارویی دارد، برنامه ریزی کشت صورت گیرد.

فرماندار همچنین تسریع در روند اجرا و اتمام پروژه ۵ قراء باغات زیتون و کمک به رفع موانع باغات زیتون علی آباد را خواستار شد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان هم در این نشست گفت: از ۱۰۵۰۰ هکتار باغ شهرستان رودبار، ۸۳۰۰ هکتار باغ زیتون است که در ۵۶۰۰ هکتار آن آبیاری تحت فشار انجام شده است.

شعبان نژاد افزود: در صورت تخصیص آب امسال ۳۰ میلیارد ریال اعتبار برای تحت پوشش قرار گرفتن بقیه باغات رودبار اختصاص می یابد.
مرادی مدیرعامل پدافند غیرعامل استانداری گیلان هم گفت: بیشترین خسارت مگس زیتون به رودبار مربوط است که قطب تولید زیتون در کشور را دارد.
عزیزی مدیر کل مدیریت بحران استانداری گیلان هم اظهار داشت: از سال ۹۰ طرح ملی مبارزه با مگس زیتون تصویب شده است.

جانشین پدافند غیر عامل کشور هم گفت: کشورمان مراکز حیاتی، حساس و مهم، سرمایه های ارزشمند مالی ، معنوی و انسانی دارد که به امروز و نسلهای آینده مربوط است و تکلیف صیانت و حفاظت از آنها را داریم.

مولوی با بیان اینکه برخی از شهرستانها همچون نطنز، خرمشهر و کاشان به راحتی در ذهن تصویر سازی می شود اظهار داشت: رودبار از جمله شهرستانهایی است که می تواند در تراز ملی قرار گیرد و هر هموطن اگر فقط یکبار از رودبار عبور کند و محصولات زیتون را ببیند برای همیشه در ذهنش می ماند.

وی از آمادگی فعال کردن دستگاههای ملی کشور در خصوص مبارزه با مگس زیتون خبر داد و گفت: دستگاههای متولی استان و شهرستان مسائل و مشکلات حوزه زیتون را با رویکرد مخاطرات و تهدیدات آینده جمع بندی و انعکاس نمایند.ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید