کد خبر: ۸۹۵۱
۲۲:۳۰ - ۱۳۹۶/۲/۱۶

ساخت راکتور اراک سال آینده آغاز می شود

ساخت راکتور اراک سال آینده آغاز می شود

دستیار ویژه و مشاور معاون رئیس‌جمهور گفت: بحث بازطراحی رآکتور اراک با محوریت جمهوری اسلامی ایران آغاز شد و اوایل سال آینده ایران وارد عملیات ساخت رآکتور می‌شود

به گزارش پایگاه خبری مارلیک نیوز به نقل از ایسنا، علی‌اصغر زارعان امروز در مراسم افتتاح سی‌وهشتمین نمایشگاه تخصصی دستاوردهای انرژی هسته‌ای در دانشگاه مازندران اظهار کرد: دانشگاه‌های سطح کشور همکاری خوبی با ما دارند و به‌دور از مسائل سیاسی و فضاسازی فعالیت‌های خود را انجام می دهند.

وی با اشاره به اینکه تولید انرژی پاک مهم‌ترین اهداف سازمان انرژی اتمی است، اضافه کرد: تولید رادیوداروها برای بحث سرطان از اهداف دیگر ما محسوب می‌شود.

دستیار ویژه و مشاور معاون رئیس‌جمهور با اعلام اینکه دشمن به دنبال کند کردن و تعطیل کردن فعالیت سازمان انرژی اتمی است، افزود: به‌دلیل اینکه جمهوری اسلامی ایران وارد چرخه انحصاری نشود با ابزار مختلف به‌دنبال جلوگیری از فعالیت سازمان انرژی اتمی است.

زارعان خاطرنشان کرد: دشمن از هر ابزار و ظرفیتی به‌دنبال توقف انرژی اتمی است، با فتوای مقام رهبری مبنی بر حرام اعلام کردن تولید و انباشت اکتیو نشان می‌دهد ما به‌دنبال مسائل نظامی نبودیم.

وی با بیان اینکه با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید اقدامات مؤثری انجام شد، اضافه کرد: نباید از فعالیت صنعت انرژی اتمی عقب بمانیم.

دستیار ویژه و مشاور معاون رئیس‌جمهور تصریح کرد: با تدبیر و درایت رهبری و حمایت مردم مذاکره برجام محقق شد این دولت به صلاح و مصلحت کشور عمل کرد و سازمان انرژی اتمی در حوزه فنی وارد و طبق مسلم غنی‌سازی هسته‌ای را در چارچوب مشخص انجام داد.

زارعان یادآور شد: در طول یک‌سال گذشته از برجام در سال ۹۵ شاهد بودیم سازمان انرژی اتمی فعالیت خود را انجام و در بحث اکتشاف و استخراج نیز ارتقا یافت.

وی با اشاره به اینکه از سال ۸۸ با چالشی که در پیش بود عملیات اکتشاف و استخراج با عملکرد جدید آغاز شد، اضافه کرد: مواد اولیه خود را تولید و با ماشین سانتریفیوژ نیاز خود را برآورده کنیم و در فرایند مذاکرات و طول تعامل ۳۶۰ تن اورانیوم به ذخایر اورانیوم اضافه کردیم.

دستیار ویژه و مشاور معاون رئیس‌جمهور با بیان اینکه سالانه ۵۰ تن اورانیوم ذخایر داخلی استفاده می‌کنیم، ادامه داد: بحث بازطراحی رآکتور اراک با محوریت جمهوری اسلامی ایران آغاز شد و اوایل سال آینده وارد عملیات ساخت رآکتور می‌شویم.

زارعان با تأکید بر اینکه کارخانه آب سنگین جمهوری در حال فعالیت است و تعطیل نشده، افزود: از سرریز دانش هسته‌ای اقداماتی انجام شد، از جمله بحث محیط زیست و پسماند بیمارستان با ایجاد سازمان پرتودهی می‌توانیم این مشکلات را حل و فصل کنیم که این اتفاق در یزد رخ داد.

وی بیان کرد: مازندران و گیلان نیز قابلیت سامانه را دارند؛ چرا که محصولات کشاورزی را با پرتودهی مقاوم و عمرش را به ۱۰ برابر رشد دهند تا میکروب‌زدایی و ماندگاری داشته باشد.

دستیار ویژه و مشاور معاون رئیس‌جمهور در پایان گفت: دومین اقدام بحث ژئوفیزیک هوایی که ۸۰ درصد کشور اسکن شد و امروز قراردادهایی بستیم، با همکاری مراکز بحث شرکت دانش‌بنیان ۵ دانشگاه در سازمان دایر شده است.ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید