کد خبر: ۹۰۳۶
۱۴:۷ - ۱۳۹۶/۳/۲

تحویل ۲ بچه شوکا زخمی درشهرستان نور

تحویل ۲ بچه شوکا زخمی درشهرستان نور

مدیر حفاظت محیط زیست نور از تحویل ۲ بچه شوکا زخمی توسط یکی از دوستداران طبیعت به محیط زیست این شهرستان خبر داد

به گزارش پایگاه خبری مارلیک نیوز،امیدرضا تونی اظهار داشت: یک چوپان محلی ۲ بچه شوکا را که چند روز از تولد آنها می گذشت زخمی و آسیب دیده در منطقه جنگلی 'واز' بخش چمستان پیدا کرد و بلافاصله موضوع را تلفنی به اطلاع محیط زیست شهرستان نور رساند.

وی با بیان اینکه ماموران این اداره با مراجعه به منطقه این ۲ بچه شوکا را تحویل گرفتند، افزود: با توجه به جراحت های که در پشت این ۲ بچه شوکا وجود داشت و دوری از شیر مادر یکی از این بچه شوکا تلف شد و شوکا دیگر به اداره کل برای درمان انتقال یافت.

تونی افزود: با بررسی که نیروهای این اداره در منطقه انجام دادند اثری از مادر این بچه شوکاها یافت نشد و با توجه به فصل زاد و ولد این حیوان و افزایش آسیب پذیری آن احتمال می رود که مورد حمله حیوانات وحشی منطقه قرار گرفته باشد.

مدیر حفاظت محیط زیست نور با اشاره به این که در ۲ سال گذشته این مورد نخستین مورد از پیدا شدن بچه حیوانات در منطقه است از دامداران و روستائیان منطقه خواست از بردن دام زودتر از موعد مقرر به دلیلی تعرض به زیستگاه حیوانات به این مناطق خودداری کنند و در صورت لزوم با شماره ۴۴۵۲۲۶۵۵ اداره محیط زیست شهرستان تماس بگیرند.

تونی همچنین از مداوا و رها سازی ۳ پرنده بوتیمار، جغد و دلیجه در اردیبهشت ماه امسال در این شهرستان خبر داد. 
حدود یکصد هزار هکتار منطقه حفاظت شده البرز مرکزی شمالی، ۱۵ هزار هکتار منطقه حفاظت شده هراز که بین نور و آمل مشترک است و منطقه حفاظت شده جنگلی واز بخش چمستان با حدود ۱۰ هزار هکتار و منطقه شکار ممنوع ۴۰۰ هکتاری رزن بخش بلده توسط نیروهای محیط زیست شهرستان نور حفاظت می شود.

شوکا که به آن کوچک‌ترین گوزن ایرانی گفته می‌شود، جثه‌ای به‌ مراتب کوچک‌تر از مرال دارد و تقریبا به اندازه آهو است.

این حیوان دم بسیار کوتاه دارد و از آنجا که پاهایش بلندتر از دست‌هایش است کمی قوزدار به‌نظر می‌آید. در تابستان موهای شوکاها کوتاه، نرم و به رنگ قهوه‌ای مایل به قرمز است اما در زمستان بلند، ضخیم و به رنگ خاکستری است، شوکا دو شاخ دارد که هریک از شاخ‌هایش مشتمل برسه شاخک است.ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید