پرداخت ناشناخته در نمایشگاه کتاب

به گزارش پایگاه خبری مارلیک نیوز به نقل از سرمدنیوز، من و نمایشگاه کتاب تهران هم‌سن هستیم. جذابیت کتاب برای من عاملی بود که هر سال سری به این نمایشگاه بزنم ولی دو سالی هست که علاوه بر کتاب دلیل دیگری من را به نمایشگاه کتاب می‌کشاند و آن دلیل «پرداخت الکترونیک» است.

سال گذشته (سال ۱۳۹۵) که برای اولین بار این نمایشگاه در شهر آفتاب و به عاملیت بانک شهر برگزار شد، شرکت آسان پرداخت از روش پرداخت تله پرداز خود در این نمایشگاه رونمایی کرد.

روشی که از طریق نصب اپلیکیشن آپ بر روی موبایل، اسکن QR Code و زدن رمز روی گوشی همراه پرداخت انجام می‌شد و رسید آن از دستگاه پوز صادر می‌شد.

شرکت آپ برای تشویق خریداران کتاب به نصب اپلیکیشن آپ و استفاده از روش پرداخت تله پرداز جوایزی نیز در نظر گرفته بود اما استقبال چندانی از روش پرداخت موبایلی نشد و مثل همیشه کارت‌های فیزیکی بین خریداران و فروشندگان کتاب رد و بدل می‌شد.

امسال نیز از مدتی پیش از آغاز سی‌امین دوره نمایشگاه کتاب تهران اخباری مبنی بر رونمایی از روش پرداخت مبتنی بر NFC در نمایشگاه کتاب به گوش می‌رسید.

 

این اخبار از یک هفته پیش از آغاز نمایشگاه قوت گرفت و بانک و شرکت عامل نمایشگاه خبرهایی در این خصوص منتشر کردند.

این خبر از جایی قطعی شد که ناصر حکیمی، مدیرکل فناوری اطلاعات بانکی مرکزی در یک نشست خبری با اصحاب رسانه این روش پرداخت جدید را رونمایی و معرفی کرد.

ناگفته نماند که یک هفته پیش از این نشست خبری بانک مرکزی ضوابط پرداخت‌های دیجیتال و همراه را به شبکه بانکی ابلاغ نموده بود و به انتظارها برای صدور مجوز NFC پایان داد.

پرداخت از طریق NFC بدون نیاز به کارت فیزیکی و با نزدیک کردن گوشی تلفن همراه به دستگاه پوز صورت می‌گیرد و مزیت آن سرعت و امنیت بیشتر آن می‌باشد.

نخستین روز از سی‌امین نمایشگاه کتاب تهران مشتاقانه برای مشاهده این روش پرداخت جدید و نحوه برخورد مردم با آن به نمایشگاه رفتم.

تا بعدازظهر صبر کردم که نمایشگاه شلوغ‌تر شد و به سالن عمومی و غرفه‌ انتشارات پرمخاطب و جوان‌پسند مثل نشر چشمه، نشر نیماژ، نشر افق و چندین غرفه شلوغ دیگر سر زدم و با پرس و جویی که از صندوق‌دارها کردم متوجه شدم فقط هنگام تحویل پوز اسمی از NFC شنیده‌اند و نه اطلاعاتی در این خصوص داشتند و نه تراکنشی از این طریق انجام داده بودند!

حتی دانشجویانی که با بن کارت برای خرید کتاب مراجعه کرده بودند هم چیزی از بن مجازی و پرداخت موبایلی نشنیده بودند.

بعد از ناامید شدن از شکار حتی یک صحنه از پرداخت موبایلی برای گزارش و عکس؛ سراغ محل‌های تحویل بن کارت‌های بانک شهر رفتم. وقتی از دو متصدی یکی از کیوسک‌ها تقاضای بن مجازی برای پرداخت موبایلی کردم با پاسخ منفی آنها مواجه شدم و تأکید داشتند که از بن کارت استفاده کنید چون به این پرداخت جدید اعتمادی نیست!

شاید پر توقع باشیم اگر انتظار داشته باشیم راهکاری که چند روزی است با حضور چند خبرنگار رونمایی شده را عموم مردم بشناسند و توقع بزرگتر آن است که از آن برای خرید کردن و انجام تراکنش استفاده کنند اما توقع زیادی نیست که برای رونمایی از چنین تحول بزرگ و مهمی در صنعت پرداخت کشور برنامه‌ریزی طولانی‌مدت‌تری می‌شد و از پیش‌تر آموزش و فرهنگ‌سازی آن آغاز می‌شد تا فرصت بزرگی مثل نمایشگاه کتاب که مخاطب آن عموم مردم حتی کودکان و نوجوانان هستند از دست نمی‌رفت و مجالی برای آشنایی و استفاده وسیع مردم از این تکنولوژی مفید می‌شد.

باید به این نکته نیز اشاره کرد که پرداخت از طریق NFC در این نمایشگاه نیازمند گوشی آندروید با قابلیت NFC است که این خود محدودیت دیگری بر سر راه استفاده از این فناوری در این رویداد است.

حال باید منتظر باشیم و ببینیم آمار و ارقام در انتهای نمایشگاه در این خصوص چه می‌گویند و دلایل اقبال کم مردم از پرداخت موبایلی را بررسی کنیم تا بتوانیم هر چه زودتر آموزش و فرهنگ‌سازی برای گسترش واقعی آن را آغاز کنیم.

نویسنده: مریم فریدشاد